Nyelvtanulás: Kompetenciák, mint a nyelvtanulás eszközei

A nyelvtanulás során nemcsak a nyelvérzék, a tanár és a saját motiváltságod, a lehetőség és idő megléte vagy éppen hiánya a döntő, hanem a tanulási kompetenciák is. Míg a nyelvérzék és a motiváció nehezen fejleszthető, addig

a kompetenciák megismerésével és aktív használatával meggyorsíthatod a tanulási folyamataidat.

Persze jó lenne ehhez tudni, hogy pontosan mely kompetenciákra is van szükséged:)

A “My cup of tea” adásában 7 ilyen kompetenciát mutatok be neked, amelyekkel nem csak hogy felgyorsíthatod, de el is mélyítheted a tanulási eredményességedet. És persze most is kiváncsian várjuk a Te véleményedet is a Facebook-oldalunkon vagy emailben.

Linguina podcast - My Cup of Tea - Nyelvtanulás - kompetenciák

Miért fontos, hogy megtanulj tanulni? Egész életedben tanultál, így tapasztalatod van bőven. A kérdés persze az, hogy elégedett voltál-e az eredménnyel, nem emésztett-e fel túl sok időt, pénzt, energiát, stb. Még ha a válaszod pozitív is, és úgy érzed, hogy nagyon jól tanulsz, érdemes pár évente felülvizsgálnod a tanulási szokásaidat, mivel maga a “tananyag”, azaz a technológia annyit változik, hogy ami egy témában működött, az egy másikban később hátráltathat.

Ugyanez igaz a nyelvekkel és a nyelvtanulással kapcsolatban is. Bizonyos nyelvek táblázatosak, magolósabbak, más nyelvekre inkább ráérezni kell. Számomra az előbbi csoportba tartozik a német, utóbbiba inkább az olasz. Éppen ezért tartottuk fontosnak a mostani témát, hogy ezzel is megkönnyítsük a számodra legalkalmasabb és leghatékonyabb nyelvtanulási módszerek kiválasztását.

Az Európai Unió által 2006-ban kidolgozott program szerint az úgynevezett LLL, azaz az élethosszig tartó tanulás megkönnyítéséhez szükséges kompetenciák a következők.

  • Olvasásértés, olvasottság: Ez nem szokott egyértelmű lenni, ezért leírjuk: ha nem tudod értelmezni a saját anyanyelveden sem azt, amit olvasol, hallasz vagy látsz, idegen nyelven még nehezebb dolgod lesz. Így az első és legfontosabb lépés, hogy megfigyeld magad: jól értelmezed azt, amit olvasol? Biztosan azt jelenti valami, amit elsőnek gondolsz, mikor meghallod? Nem következtetsz valamire tévesen csak mert hirtelen megérzésre, antipátiára vagy más ok-okozati összefüggésre asszociálsz?
    Sokszor előfordul, hogy felolvasás után az olvasónak fogalma sincs arról, mit is olvasott, mivel az idegen nyelvi kiejtésre, a szóalkotásra koncentrált, nem tudatosodott benne a szöveg mondanivalója. Ez beszéd közben is előfordulhat, akár az anyanyelvünkön is (-gondolj csak azokra, akik bemutatkozáskor a saját nevükre koncentrálnak, és fél perc múlva elfelejtik a másik nevét!)

Figyeld meg magadat különböző kommunikációs szituációkban, és elemezd ki, hogy vajon ugyanúgy viselkednél-e más nyelven is!

  • Szociális érzékenység: Szorosan kapcsolódik az előző ponthoz magában is, de persze azért is fontos, mert a nyelvet közösségben használjuk leginkább, és fontos, hogy mindenki számára dekódolható legyen a mondanivalód, és persze te is jól dekódold másokét. Ezenfelül azért is érdemes sok energiát belefektetned ebbe a kompetenciába, mert a tudás még nem feltétlenül nyit meg minden karrierlehetőséget rejtő ajtót, hiszen a legtöbb esetben a szimpátia is sokat nyom a latban. Gondolj csak Sherlock Holmes-ra, a szociopata magánnyomozóra, akit csak akkor hívtak valahova, ha nyomozni kellett. Persze őt ez nem zavarta:) De ha te szeretnéd megmutatni, mit tudsz, érdemes ezt a szociális érzékenységen keresztül megtenned.
    A nyelvtanulás szempontjából persze azért is lényeges ez a kompetencia, mert a nyelv csak egy eszköz (ezt már sokszor leírtam, mondtam:)), és a téma, amiről szívesen beszélgetsz és beszélgetnek veled nemcsak a gyakorlásra, hanem önmagad motiválására is kiváló!

  • Polgári kompetenciák: Ha a szociális hálódat kitágítod, máris a teljes társadalom előtt állsz. Itt fontos megismerned, hogyan is működik a társadalom, milyen jogaid és kötelezettségeid vannak, mik azok, amiket jogosan várnak el tőled, és mik azok, amiket te várhatsz el másoktól. Jó ötlet például a különböző nációk szokásjogait összehasonlítani, hiszen így elkerülhető a későbbi “még sincs kolbászból a kerítés” tapasztalat , amennyiben költözésen gondolkodsz. És persze idetartoznak az olyan fontos témakörök is, mint az állatvédelem, környezetvédelem, személyiségjogok, stb, amiken keresztül növelheted a szókincsedet is, és érdekes témákra is bukkanhatsz.

  • Kulturális kompetenciák: Ezután nem meglepő, ha a különböző kultúrák megismerése is a listán szerepel. Egy nyelv megtanulásának a legjobb módja a kultúra megszeretése, mert akkor mindent, de tényleg mindent eredetiben akarsz majd megismerni róla. Nekem három ilyen “imádatom” volt: általános iskolában Ausztria, különösen Karintia és Salzburg tartományok kultúrája és nyelvezete; majd gimnáziumban Írország kezdve a popzenéjétől, a népzenéjén, kastélyain, történelmén és minden egyes természeti csodáján át egészen a táncáig, ami odáig fajult, hogy évekig turnéztam profi ír táncművészként; végül pedig az olasz, amit bár a gimiben tanultam, és jól is beszéltem, mégis csak akkor imádtam meg igazán, amikor pár alkalommal volt szerencsém hosszabb időt is eltölteni Calabriában és Szicíliában egy-egy egyetemi nyelvkurzuson.

    Fantasztikus élményekkel lehetsz gazdagabb, amik átsegítenek a tanulási nehézségeiden, sőt, a gátlásaidat is lebontják, mivel nem bírod abbahagyni a kultúra megismerését:)

  • Tudományis-mérnöki kompetenciák: Ha utazásra szánod magad, nem árt, ha mindenre felkészülsz:) Persze itt ne a házépítésre vagy az autód megszerelésére gondolj (bár egy kereket még én is ki tudok cserélni:)), hanem arra, hogy átláss a szitán, hogy logikusan tudj gondolkodni minden szituációban. Ez különösen fontos a nyelvtanulás során, hiszen meg kell értened, hogy egy másik nyelven alkotsz mondatokat, el kell tudnod rugaszkodni a magyar nyelv felépítésétől, és át kell látnod az általad választott nyelv sajátosságait. Mindezt gyorsan és könnyedén, automatikusan, ha úgy tetszik. Ebben segít ez a kompetencia. Azt szokták mondani, hogy annak, akinek jól megy a matek, jobban megy a nyelvtanulás is. Szerintem máshogy kell tanítani a nyelveket egy reál, és máshogy egy humán beállítottságú tanulónak, de a nyelvérzéket (tapasztalataim szerint) nem befolyásolja az, hogy milyen módon gondolkodsz. Azt viszont mindenképpen, hogy melyik metódussal fogsz sokkal gyorsabban előrejutni a nyelvtanulásod során. Ha “matekos” agyad van, akkor a logika mentén, összefüggéseket és saját teóriákat felállítva (majd azokat ellenőrizve) fogsz gyorsabban tanulni, ha azonban “magyaros” agyad van, akkor inkább a beszéd útján, utánzáson és elsajátításon keresztül leszel sikeresebb. Ezeken mindenképpen gondolkodj el, mert lehet, hogy eddig nem úgy álltál neki a nyelvtanulásnak, ahogy az a számodra legmegfelelőbb. Persze semmi sem fekete vagy fehér, az arányokra is figyelni kell:)

  • Digitális kompetenciák: A mai világban nélkülözhetetlen, és mivel éppen online olvasod ezt a cikket, egészen jól állsz vele, hiszen megtaláltad, tudsz navigálni, megy ez, na:) Idetartoznak még a közösségi oldalakon való megjelenéseid, és az online biztonság használata is, ami remélem, hogy szintén nem “kínai” a számodra, hiszen nagyon fontos az is.

    A nyelvtanulás szempontjából azért is jó, ha mersz kutakodni a neten, mert rengeteg anyag csak digitálisan érhető el (sőt, sok csak bizonyos nyelveken, így a nyelvtudás kulcsfontosságú:)), így a tudásodat enélkül ma már szinte képtelenség bővíteni.

  • Vállalkozói kedv: Ne aggódj, nem kell céget alapítanod:) Ez a kifejezés mindössze azt jelenti, hogy kezedben tartod a saját életedet, mintha az egy cég lenne, te pedig annak az igazgatója. Ne csak ússz az árral, hanem készíts tervet (, amitől nyugodtan térj csak el, nem akar senki sem kényszerességet rád erőltetni:)). A lényeg, hogy tudd, hogy mi a célod, és hogy milyen lehetőségeid vannak annak elérésére. Ennek legfontosabb részei az időmenedzsment, a pénzmenedzsment, valamint a készségek alapos megismerése és kihasználása a lehető leghatékonyabb tanulási stratégiák használatával.
    Nézz alaposan szét, olvass minél többet az adott magántanár által nyújtott, online egyéni vagy iskolai csoportos nyelvtanulási lehetőségekről, hogy tényleg te dönthesd el, melyik módszer és tanítási/tanulási mód a számodra legmegfelelőbb!

És neked melyik kompetenciák a legfontosabbak? Segítünk megtalálni és hatékonyan felhasználni őket a nyelvtanulásod során.

Nyelv. Oktatás. Hatékonyan.

LLL - Lifelong Learning

Még valami:) a legtöbb kurzusunk egyéni, csoportos és persze online egyéni formában is elérhető, azaz akár tanár nélkül is tanulhatsz nálunk! Kattints az oktatásra!

A Linguina kommunikációs stratégiákat épít fel, amelyekkel a valódi énedet fejezheted ki bármilyen nyelven, bármilyen szituációban. Iratkozz fel valamelyik hírlevelünkre, amellyel 5 INGYEN LECKÉT küldünk az általad választott témában.

Vagy gyere el valamelyik kurzusunkra:)

Nyugi, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Iratkozz fel az általános hírlevélre, ahol a nyelvtanulással kapcsolatos segítséget és minden kurzus részletes bemutatását és aktuális időpontjait is elküldjük Neked