Nyelvtanulás: Milyen tanulási módszert válassz?

Sajnos az iskolákban kevés hangsúlyt fektetnek a tanulási módszerek megismerésére. Érthető, hiszen a tantervekben erre nincs igazán idő elkülönítve, és rengeteg anyagot kell leadni. Mégis, sok időt megspórolhatnának a diákok azzal, ha megismernék a módszereket, és kiválaszthatnák, hogy melyikkel tudnak hatékonyan tanulni. A mai My Cup of Tea podcastben néhányat mutatunk be a

leghatékonyabb nyelvtanulási stratégiák

közül, hogy Te is kiválaszthasd, amelyikkel profivá válhatsz:)

Linguina podcast - My Cup of Tea - Nyelvtanulás - nyelvtanulási mószerek

Az első és talán legfontosabb, hogy tisztázd magadban, milyen ember is vagy. Mennyire szeretsz az anyanyelveden beszélni? Mennyire vagy maximalista? Milyen arányban használnád a nyelvet? Inkább szaknyelvként vagy hobby-szinten, “konyhanyelvként”?

Amikor már ezekre a kérdésekre tudod a választ, akkor javaslom, hogy mindegyik módszernek adj esélyt, próbáld ki őket egyenként pár napig, egy-két hétig, hogy megismerd és megszokd őket, mert lehet, hogy olyan módszer válik majd be Neked, amiről korábban sosem gondoltad volna!

A következőkben olyan módszereket próbálunk bemutatni Neked, amikkel valóban hatékonyan, időt spórolva tanulhatsz, hiszen tudjuk, hogy már kevesebb az időd és az energiád, amit a nyelvtanulásra fordíthatsz.

  • A Pareto-elv: A Pareto-elv lányege, hogy 20%-ot belefektetve valamibe annak a 80%-át kiaknázhasd. Ha a nyelvtanulásra szeretnénk lebontani, akkor például memoriterek segítségével konkrét szövegeket, szövegelemeket tanulsz meg ahelyett, hogy a szavakat és a nyelvtant magolnád be. Így lesz egy olyan keretrendszered, aminek egyes elemeit kicserélve újabb és újabb témákról tudsz 80%-os hatékonysággal beszélgetni, beszélni. A nyelvtant pedig hozzátanulva tovább növelheted a hatékonyságodat, de már a nyelvtanulás elején tudsz valóban kommunikálni. A mi tanítási módszerünkben is megtalálható a Pareto-elv, mert hiszünk abban, hogy azonnal használható tudással tudod magad igazán motiválni.

  • Fordítás helyett gondolkodj! Amikor idegen nyelvet tanulsz, hajlamos lehetsz a magyar mondatok lefordítására a fejedben, mielőtt kimondod a mondatot. Ez nem csak rengeteg időt és energiát vesz el, de komoly fejtörést is okoz. A fordítás egy külön szakma, aminek tanulásakor kontrasztív nyelvészetet, azaz a nyelvek nyelvtanának összehasonlítását tanuljuk. Ez számodra, mint nyelvtanuló számára tökéletesen felesleges tudás, nincs szükséged rá.

    A fordítgatás helyett azt javaslom, hogy próbálj meg az idegen nyelven gondolkodni inkább, mert akkor a nyelvtani szerkezetet már nem kell átalakítanod, és sokkal természetesebben és angolosabban, németsebben, stb. fogsz beszélni.

  • Audiovizuális tanulás: A XXI. században talán már teljesen kihagyhatatlan a hallgatás utáni és video alapú tanulás. Amennyiben sokat utazol, ajánlom, hogy hallgass podcasteket, hangoskönyveket az általad választott idegen nyelven. Nemcsak az unalom ellen jók, hanem a kiejtésedet és a szövegértésedet is nagyban fejlesztik. Emellett videókat, filmeket is érdemes nézned! Kezdetben rövidebb, már ismert videókat javaslok, a későbbiekben pedig nehezebb, hosszabb, számodra ismeretlen filmekkel is kihívás elé állíthatod magad!

    Amit nem javaslok, az a feliratok alkalmazása: mivel a hallás utáni szövegértést gyakorolhatod ezekkel a módszerekkel, rengeteg figyelmet veszítesz azzal, hogy olvasol. Én legalábbis nem bírom ki, mindig odanézek, még akkor is, ha magyarul vagy angolul van a szöveg.

  • Beszélj! Beszélj! Beszélj! Nagyon fontos! A nyelv a kommunikáció eszköze. Vagyis kell, hogy beszéld is a nyelvet. Magadban, felvéve egy-egy szöveget, vagy tanulótárssal, külföldi barátokkal, mindegy. De kell, hogy legyen visszacsatolás, mégha az magadtól is jön. Valóban érthető a beszéded? Jó a kiejtésed? Ezek nagyon fontos kérdések. És persze egy jó téma nagyon motiváló tud lenni. Így fontos, hogy megfelelő topikot válassz! Érdekeljen, sőt, szenvedélyesen tudj róla beszélni. Márcsak azért is, mert akkor a téma eltereli a figyelmedet a nyelvtani helyességtől, a megfelelő szavak kiválasztásától, és nem azon fogsz rugózni, hogy hogyan is beszélj tökéletesen!

  • Tanulj úgy, mint egy gyerek! Habár már túlvagy a “kritikus perióduson”, amikor is tanulmányok szerint a gyerekek nyelvelsajátítása átalakul kognitív tanulásba, én mégis hiszek abban, hogy tudsz úgy elsajátítani egy nyelvet, mintha gyerek volnál. Ehhez csak egy-két dolgot kell szem előtt tartanod:

    1. Learning by doing: vagyis járj el idegen nyelvű programokra. Jógázz, focizz, kertészkedj, mindegy is, de tanulj valami számodra teljesen újat angolul. Így az új tudás miatt nem lesznek magas elvárásaid magaddal szemben!

    2. Ismételj: hányszor is mond el egy kisgyerek valamit? Hányszor bök rá valamire, hogy “ez micsoda”? Sokszor, ugye? Hát, így persze, hogy könnyű nyelvet elsajátítani:) Miért ne tehetnéd meg ezt Te is? Ismételj, ne érezd cikinek, ha valami nem jut az eszedbe! A passzív szókincsedet is ezáltal aktivizálhatod!

Természetesen ezeket a módszereket kombinálhatod is, sőt, akkor leszel a legeredményesebb! A legfontosabb persze továbbra is az, hogy élvezd a tanulást, anélkül nem megy!

Mi segítünk megtalálni a Neked legmegfelelőbb készségfejlesztő stratégiákat!

Nyelv. Oktatás. Hatékonyan.

Nyelvtanulási módszerek

Még valami:) a legtöbb kurzusunk egyéni, csoportos és persze online egyéni formában is elérhető, azaz akár tanár nélkül is tanulhatsz nálunk! Kattints az oktatásra!

A Linguina kommunikációs stratégiákat épít fel, amelyekkel a valódi énedet fejezheted ki bármilyen nyelven, bármilyen szituációban. Iratkozz fel valamelyik hírlevelünkre, amellyel 5 INGYEN LECKÉT küldünk az általad választott témában.

Vagy gyere el valamelyik kurzusunkra:)

Nyugi, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Iratkozz fel az általános hírlevélre, ahol a nyelvtanulással kapcsolatos segítséget és minden kurzus részletes bemutatását és aktuális időpontjait is elküldjük Neked